1956-os megemlékezés Lyonban
Rendkívülisége miatt nagy hangsúly van a megemlékezés napján, a franciaországi magyarok számára talán a legnagyobb esemény. Erre a megemlékezésre idén olyan különleges körülmények között került sor október 19-én, amilyen még korábban soha nem volt.
A Lyonban és környékén élő magyarok között számos olyan idősebb férfi és nő él, akik 1956 októberi eseményei alatt Budapesten tartózkodtak és a fegyverropogás az ő életüket is veszélyeztette. Az idei megemlékezésnek az Üsztürü zenekar ünnepi koncertje adott különleges színt és tette azt felejthetetlenné. Az Üsztürü zenekart a Kárpát-medence egyik legismertebb és egyik legjobb zenekaraként tartják számon, kiegészülve Lajti Gergely cimbalomművésszel és Jónás Alberttel, akik szintén különleges és neves muzsikusok. A koncert témája olyan összeállítások, klasszikus darabok, amelyek témájában vagy hangulatában illeszkednek az ’56-os eseményekhez. Az összeállításokban többek között Tendl Pál és Rózsavölgyi Márk darabok is szerepeltek.
Az esemény fényét díszvacsora emelte, amit a koncert után szolgáltak fel az érdeklődőknek. Az első fogás ízletes sütőtök krémleves volt, majd székelykáposztát és utoljára vargabélest kóstolhattak a megemlékezők. A vacsora után fotókiállítást tekinthettek meg a megemlékezők az 1956. október 23-i eseményekről.
A különleges estét minden távozó meleg kézfogással és megható szavakkal köszönte meg a szervezőknek, s a zenekar minden tagjának egyesével. A magyar zene otthon van mindenhol, ahol alázattal, szeretettel és emberséggel szorítják magukhoz és engedik oda egymásnak. A mai, modernnek nevezett korban olyan értékek vesznek el, mint a bajtársiasság, együttérzés, önzetlenség, emberség. Pont azok az érzelmek és magatartásformák, amelyek Budapest keserűségét próbálták édesebbé alakítani az emberekben. A népzene és a közösség egy olyan kút, amelyből mindenki meríthet és soha nem apad ki.