A 60. évfordulóhoz méltó módon egy különleges vendéggel ünnepeltünk. Meghívottunk Horváth Antal, 1956-os szemtanú volt, aki jelenleg Kaiserslauternben él, és fiatalkora óta aktívan részt vesz a cserkészcsapat életében, a mai napig rendszeres látogatója a tavaszi regőstáboroknak, így a gyerekek jól ismerik és szeretik őt. Tóni bá tanúságtétele jelentette tehát a megemlékezés gerincét. Zongoramuzsikával színesítette a programot Karsai Csaba, aki fiatal tehetséges zongoraművész.
1956 történetét és valóságát a legjobb szemtanúk szájából megismerni. Így volt ez Tóni bával is, aki nagy mesélőkedvvel elevenítette fel a forradalmi eseményeket a cserkészfiatalság számára. Tóni bá és sorstársainak történeteit nagyon fontos meghallgatnunk, hiszen ők jelentik az utolsó ma élő kapcsot 1956 valóságához.
Horváth Antal nem csak mesélt, de a cserkészfiatalok kérdéseire is válaszolt. A megemlékezés előtt felkészítő alkalmat tartottunk, amely során a Németországban felnőtt magyar vagy magyar származású fiatalok megismerkedhetek ’56 történelmi hátterével, ugyanakkor beszélgethettek a forradalom körülményeiről illetve elképzelhették, hogy milyen lehetett fiatalon részese lenni egy ilyen jelentőségű történelmi eseménynek. Itt fogalmazták meg Tóni bához szóló kérdéseiket is. Ezekben leginkább személyesebb vonatkozások érdekelték a fiatalokat, mint például, hogy Tónibá barátai is részt vettek-e a forradalomban, illetve, hogy volt-e olyan szovjet barátja, akiben bízni tudott. Öröm volt látni, ahogy a fiatalok beleképzelték magukat a forradalmárok helyzetébe és valóban kapcsolódni tudtak hozzájuk.
A megemlékezést a cserkészek saját összeállítású, a forradalmi hősökért szóló imája zárta, amely meghitt és személyes hangulatot teremtett. A program befejezése után egy pohár ital és sütemények mellett volt alkalmunk a forradalmi szemtanúval további, személyes beszélgetésre.
Ezúton is köszönjük Horváth Antal Tóni bának, hogy eljött hozzánk és megosztotta velünk élményeit!