Felejthetetlen négy nap Magyarországon

„Én magyarul álmodom…”

/ Várkonyi Borbála /
varkonyi.borbala képe
Május 19-22. között az Ausztriai Magyar Egyesületek és Szervezetek Központi Szövetsége is bekapcsolódott a Rákóczi Szövetség Diaszpóra Programjába. A magyarországi kirándulásra Innsbruckból, Linzből és Bécsből jelentkeztek résztvevők.
Tárlatvezetés a Magyar Nemzeti GalériábanInnsbrucki felső tagozatos magyar diákok a Magyar Nemzeti GalériábanCsoportkép a Budai VárbanMoldvai táncház az ópusztaszeri skanzenben

A pünkösdi kirándulás előtti napon a bécsi csoport a Stadtparkban találkozott, ahol játékos ismerkedő délutánt tartottunk. Másnap a Hauptbahnhofról közösen indultunk Budapestre. A tágabb csoport innsbrucki és linzi tagjaival a vonaton találkoztunk.

Kirándulásunk első napján a budai várba kalauzoltak bennünket, ahol a Mátyás királyról szóló történetek és legendák felelevenítésén keresztül ismerkedhettünk a vár zegzugos utcáival, házaival. A Magyar Nemzeti Galéria korcsoportokra bontott múzeumpedagógiai foglalkozása felvillanyozta a gyerekeket: az interaktív vezetés során megismerkedhettek Csontváry Kosztka Tivadar A taorminai görög színház romjai című festményével, Szinyei Merse Pál alkotásaival, de megálltak Székely Bertalan Egri nők című képe előtt is. A tárlatvezetés időben visszafelé M.S mester Vizitáció című festménye, valamint a középkori szárnyasoltárok megtekintésével zárult, amelyek különösen magukkal ragadták a gyerekeket.

Pünkösdvasárnap Esztergomban tettünk látogatást, ahol megcsodáltuk a középkori vár termeit, a Botticellinek tulajdonított freskó restaurálási folyamataiba is bepillantást nyerhettünk, és részletes leírást kaptunk a várkápolnáról. A pünkösdi ünnepi szentmisét követően Selmecbányára utaztunk, ahol egy izgalmas bányalátogatást követően a városközpontban vacsoráztunk. Hétfőn Ópusztaszerre és Szegedre látogattunk, ahol a Feszty-körképet tekintettük meg, majd egy spontán módon alakuló moldvai táncház és a pünkösdi királyválasztás után a Skanzenben tettünk sétát: megmásztuk a malmot, bekukkantottunk egy falusi iskola miliőjébe, de ki-ki a maga választotta programon, kézműveskedésen, íjászaton is részt vehetett.  A délutáni programot szegedi sétával és városnézéssel folytattuk, amelyet Farkas Dorina KCSP ösztöndíjas vezetett.

Utolsó napunkon a Hagyományok Háza vendégei lehettünk, ahol a Fonó Zenekar zenetörténeti előadását és hangszerbemutatóját hallgattuk végig. A program után, átsétálva a Lánchídon a Szent István-bazilika elé értünk, ahol kipróbáltuk a Gelartro híres rózsafagyiját. Belépve a bazilikába lehetőségünk volt a Szent Jobb megtekintésére is.

A négynapos kirándulás alatt a sok színes program közben pünkösdi népdalokat és különböző játékokat tanultunk, új barátságok és ismeretségek szövődtek, és sok gyerek mondta: jövőre is szeretne visszajönni Magyarországra.

A program összeállításáért a Rákóczi Szövetség programkoordinátora, Aradi Márk, valamint Brum Alejandra rendezvényszervező volt a felelős, akiknek köszönjük munkájukat.

 

Fotó: Rákóczi Szövetség; Bognár-Pácz Laura