Magyar művész alkotása is látható a homokszobor kiállításon
Bár a régészeti leletek szerint a mai Amszterdam helyén már 4500 évvel ezelőtt éltek emberek, a város hivatalos születési dátumának 1275. október 27. számít. Ez az a nap, amikor V. Floris, Holland tartomány grófja felmentette a helyi lakosokat a hídvám megfizetése alól, amennyiben a grófságon belül szállítanak árut.
Ez jelentős versenyelőnyt adott az amszterdami kereskedőknek: mivel nem kellett adót fizetniük a hidaknál, gátaknál és zsilipeknél, másoknál jóval kedvezőbb áron adhatták a hajókon a városba érkező termékeket. Az erről a kiváltságról szóló oklevél a legrégebbi amszterdami dokumentum, a legelső, amelyben megemlítik a nevét.
Az évforduló alkalmából Hollandia-szerte számos településen rendeznek eseményeket, köztük a gelderlandi Garderenben a De Beeldentuin névre hallgató homokszobor-kert kiállítását érdemes felkeresni. Az idén több mint 150 látványos homokszoborral idézik fel a város történelmét, Rembrandttól Johann Cruijffig, a csatornahálózat kialakításától a Rijksmuseum megépítéséig.
Találkozhatunk Rembrandt híres festménynek, az Éjjeli őrjáratnak a szereplőivel, megismerhetjük a Holland Kelet-Indiai Társaság történetét, láthatjuk a város ikonikus körgyűrűinek megépítését. Minden homokszobor önálló történetet mesél el, és közelebb visz minket Amszterdam gazdag múltjához. Különleges vizuális látvány, amely életre kelti a történelmet, a művészetet és a kézművességet.
Mint a hollandhirek.nl szemfüles szerkesztője felfigyelt rá, az alkotók között magyar művésszel is találkozhatunk: Monostori Ferenc homokszobrász készítette el annak az V. Floris grófnak a szobrát, aki elindította a várost a gazdagság és a hírnév felé vezető úton.