Húsvéti készülődés Frankfurtban
Felnőttek és gyerekek egyaránt szép számmal érkeztek a kedd délutáni eseményre, ahol több tojásdíszítő módszerrel is megismerkedhettek.
A közismertebb növényrátétes technika – berzselés - a kisgyermekek körében volt népszerű, akik Kapornaky Veronika Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjas társam segítségével festették a színes, növénymintás tojásokat. Ezt az egyszerűbb, különleges eszközöket és sok időt nem igénylő módszert hamar sikerélményt nyújtott a gyermekeknek, hiszen miután a levelet egy harisnya segítségével rögzítették a főtt tojásra, beletették a piros festékbe, majd levették a levelet a tojásról, a növény mintája szépen kirajzolódott a piros tojáson.
Az karcolásos technikát is többen kipróbálták, amit otthon is könnyedén tudnak alkalmazni, hiszen minden hozzávaló megtalálható egy átlagos háztartásban. Az pirosra befestett főtt tojásra az ecetbe bemártott fogpiszkáló segítségével különböző mintákat lehetett karcolni a hagyományos gyimesi mintáktól kezdve a saját kreativitásukból kiinduló motívumokig.
A kuriózumnak számító, írókával/kesicével való tojásírást mindenki igyekezett kipróbálni. A felmelegített, folyós állagú méhviaszba mártott kesice (egy vékony, rövid botra/ ágra rögzített vékony csővel ellátott eszköz) segítségével a főtt tojásra különböző hagyományos gyimesi mintát igyekeztünk „írni”, majd a tojást betettük a piros festékbe, ami a viasszal borított részeket nem fedte be, így látványosan megjelentek a különböző ősi motívumok.
Sok részvevő kedvet kapott ehhez a módszerhez, többen mondták, hogy be fogják szerezni a szükséges felszereléseket, hogy otthon is tudják gyakorolni a tojásírást.
A vidám, nagy érdeklődésnek örvendő alkalomról mindenki hálásan, tért haza, azóta fotót is kaptam az otthon megírt tojásokról, ami egy igazán jó visszaigazolás az esemény sikerességéről.