A Forrás – A Magyar Drámák Felolvasószínházi Estje Madridban

Madrid idén is csatlakozott, ahogy több magyar város és világváros, egyfajta kulturális híd létrehozásaként.

/ Soósné Kustán Katalin Éva /
soosne.kustan.katalin.eva képe
Minden második hónapban összegyűlünk Madrid belvárosában az Okuláré projekt elnevezésű rendezvényen, hogy részt vegyünk egy különleges felolvasószínházi eseményen, amely lehetőséget ad a magyar drámairodalom kortárs szövegeinek megismerésére, és ha kedvünk van hozzá, életre keltésére.
Felolvasó est Madridban

Az est három negyedórás egyfelvonásos darabbal indul, ezúttal Gáspár Bianka Ágnes, Geri Ádám és Jámbor Aliz tollából. Ezt követően közösen feldolgozzuk a hallottakat, nemcsak mint nézők, hanem mint aktív résztvevők.

A felolvasott szövegek most is alapvető emberi kérdéseket boncolgatnak: 'Borban az igazság, de vajon melyik tál ételben a méreg?' – tűnődünk el az első felolvasás során. A második szövegben a „kakaós csiga közepe” válik a titkok hordozójává, és elindít bennünk egy utazást, amely a gyerekkor emlékeihez, az otthon ízeihez és egy csendes vágyhoz vezet vissza. A következő kérdés talán még fájóbb: 'Hiányozhat-e valaki, akiről úgy tudjuk, hogy idegen?' Mindhárom egyfelvonásos darab ugyanabból az alapforrásból fakad: a kapcsolódás örökös kereséséről.

Egy Kis Magyar Sarok Madridban

Ez a felolvasószínházi sorozat évek óta létezik,  Madrid  idén is csatlakozott, ahogy több magyar város és világváros, egyfajta kulturális híd létrehozásaként. Az est  különlegességét és jelentőségét legjobban a madridi résztvevők odaadása és lelkesedése mutatja.

Egy ilyen nagyvárosban, ahol a távolságok gyakran áthidalhatatlannak tűnnek, a közös magyar nyelvű olvasás élménye összekovácsolja a lelkes csapatot hónapról hónapra. Van, aki a munka vagy a család szorításából szabadul ki, hogy ezen az estén a magyar drámáknak és a résztvevőkkel folytatott beszélgetésnek szentelje figyelmét.

Az est három előadása közül számomra mélyen megérintő pillanatokat hozott az, ahogyan a karaktereket, mint Alma, Apa vagy a Feleség, a szereplők beleéléssel adták elő.

A darabok előadása és megbeszélése után a szervezők kérésére, miszerint értékeljük a darabokat, következett a szavazás, amely során végül egyetlen darabot emeltünk ki közös kedvencként. Ezt a darabot egy személyes üzenet tette még jelentősebbé, amelyet a szerző a közönséggel osztott meg.

A szavazás abszolút nyertese Jámbor Alíz "Telefon-saudade" című darabja lett. Az est hangulata igazán bensőségessé vált, amikor kiderült, hogy nemcsak Alizzal osztozunk közös gyökereken, hanem a madridi résztvevők között is három zalaegerszegi volt, akik mind szoros kapcsolatban álltak egymással és Alizzal, illetve az édesanyjával. Hihetetlen, hogy egy egyszerű teáskanna milyen szálakat tud megmozgatni és milyen emlékeket ébreszteni a résztvevőkben.