Kilenc hónapnyi prágai kiküldetésünk végéhez közeledvén megkezdődött az elmúlt hónapok eredményeinek áttekintése, a számvetés, és persze eljött a búcsúzkodás ideje is. Az időjárás lassan fordult át csak tavasziba, mintha a város sem akarná még, hogy megjöjjön a nyár, ami elhozza számunkra a hazaindulást.
Az utolsó hónapban a zenész tanítványaimmal elkezdtük szisztematikusan átismételni a tanév során tanult teljes anyagot. Mindenkivel összeállítottam egy-egy koncertszámot, amelyeket az Iglice Egylet tanévzáróján, június 13-án, a Liszt Intézet koncerttermében elő is adtunk. A gyerekek egy év alatt óriási eredményeket értek el: mindenki szorgalmasan járt órára és kitartóan gyakorolt az egész tanév során. Többekkel kamarázni is elkezdtünk. Van olyan kezdő növendékem is, aki öt hónap citerázás után már egyszerűbb kottákat is le tud játszani.
A gyermekek mindegyikéről elmondhatom, hogy rendkívül muzikálisak, magabiztosan és tisztán énekelnek, valamint hallásuk és ritmusérzékük is sokat fejlődött az elmúlt egy évben. A Huzavonó zenekarral eltöltött kilenc hónapom mérlege hét népzenei tájegység megközelítőleg 65 dallama, amelyeket vagy újonnan tanultak meg tőlem, vagy már meglévő dallamokat tisztáztunk és gyakoroltunk ki közösen. Az egyes tájegységekből zenekari számok is születtek, amelyeket a prágai magyar fesztiválon, a Náplavkán is előadtunk.
Óvodai munkámat természetesen tovább folytattam, bár az elválás keserű ízét már az utolsó foglalkozások során éreztem. Igyekeztem minden gyerkőccel még egy utolsót játszani, rajzolni és beszélgetni. Az egyik utolsó fellépésünk a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége szervezésében megvalósuló, a nemzeti összetartozás napja alkalmából rendezett megemlékezés volt. A koncerten felvidéki (Zobor-vidéki) dudanótákat, valamint gyimesi lassú és sebes magyarosokat játszottunk.
Az utolsó napok a pakolásról, a búcsúról, az utolsó beszélgetésekről és a közös jövő tervezéséről szóltak – ugyanis sokan jelezték felénk, hogy a jövőben is szeretnének kapcsolatban maradni velünk. Többekkel a nyárra is megbeszéltünk találkozásokat és közös programokat. Talán az egész Kőrösi-program legfontosabb eredménye éppen ez.

