Így készül egy magyar néptánc bemutató az USA-ban
Aki egy teljes műsort akar ilyen közegben bemutatni, annak pontosan kell tudnia, hogy mit, mikor, hogyan szeretne látni a színpadon. Sok esetben azonban az ehhez szükséges eszközök nem állnak rendelkezésre. Ilyenkor pedig a kreativitásra és a közösség segítségére kell hagyatkozni. Így kezdtünk neki mi is a New Brunswick-i magyar néptáncos csoportok év végi bemutatójának, melynek a Hungarian American Athletic Club adott otthont.
A gála műsorban 4 együttes, a Mákvirág néptánccsoport 4 korosztálya, a Regös cserkészek, a Szilvafa és a Csűrdöngölő néptáncegyüttes, összesen 8 produkcióban mutatkozott meg. A látott koreográfiák táncanyagát az év során sajátították el, melyet az itt munkálkodó Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasok, valamint a helyi néptánccsoportok vezetői tanítottak be.
Próba-próbát követ, készülnek a folyamatok, lassan kirajzolódik egy koreográfia, megszólalnak ismert és rég elfelejtett énekek. Na de mi történik, ha nincs zenekar? Bizony egy másik kontinensen nem teremnek minden városban népi zenekarok. A megoldást jelentő zenevágás, sokszor órákat vesz igénybe.
Rengeteg közös konzultáció után sikerült ezeket úgy megalkotni, hogy a nézők számára észrevehetetlen legyen, a megfelelő dallam ott, és akkor szólaljon meg amikor annak kell.
Elkészült a produkció, na de, hogy kerül a színpadra? Az idei előadás köré szerettünk volna egy kis történetet szőni és egy ilyen környezetben mi más is lehetne kézenfekvőbb, mint a közösség ereje, amiről maga a tánc is szól. A koreográfiák között ezúttal nem egy bemondó szólalt meg, hanem kis árnyjátékokkal mutatták be a szereplő táncosok az élet fontos szakaszait, melyek utána a színpadon is megmutatkoztak a korosztályokon át.
Különös élmény, hogy az árnyjáték minden kellékét ugyan ezzel az összefogással sikerült megteremteni, így alakult az is, hogy közös erővel lett megvarrva az ehhez szükséges 4x4 méteres vászon, majd került a helyére a magasba, vagy éppen a díszletet vágtuk ki melyből a néző már csak a kész produktumot látja.
A „Szívből születtek”, ahogy neve is mutatja, egy átfogó történet, amely minden emberre igaz, de különösen megmutatkozik a diaszpórában élők életében. A kisgyermekkor, ahol belecsöppensz egy, már szilárdan álló közegbe és az ő segítségükkel indulsz el saját utadon.
Később megtapasztalod a meghatározó pillanatokat, mint az első szerelem, házasság, gyermekvállalás, de végezetül te is egy nagyobb dolog részévé válsz, amit tovább adhatsz. A korcsoportok néptánc koreográfiái is pont így haladnak sorjában. Elsőként a gyermekek játékai, majd az első próbálkozásokon át a nagyobb kihívást jelentő páros táncokig, de végül megmutatkozik milyen is maga a páros viszony megjelenése a táncban és miről is szól ez valójában.
A műsor sikerét és a táncosok kemény munkáját ezúttal nem csak az azt követő vastaps jutalmazta. Az előadáson megmutatkozott 2 koreográfia, valamint több táncos szólista is díjazottja lett a “Pontozó” néptánc versenynek, mely egy héttel később, Kanadában került megrendezésre. Öröm volt hozzájárulni minden apró dologgal egy olyan magyar közösség életébe, ahol a mai napig ilyen magas szinten őrzik hagyományainkat a világ másik felén.
Egy ilyen estének néptáncos körökben pedig mi más lenne a lezárása, mint egy közös mulatság a táncházban, ahol a Szikra és a Fényes banda zenéjére táncolhatott mindenki, kicsiktől a nagyokig egyaránt.
Az előadásról készült felvétel megtekinthető az alábbi linken:
https://m.youtube.com/watch?v=msk55kaEw-g