A mézeskalács története:
A magyar nép egy ősi méhész nemzet. A magyar méhészetnek már a 11. századból is fennmaradtak írott emlékei. Jelenlegi ismereteink szerint a legelső magyar mézeskalácsos céh 1619-ben alakult Pozsonyban, de Kassa, Debrecen és Erdély is híres volt a mézeskalácsairól. Az is biztosra vehető, hogy már Mátyás király idejében is voltak mézeskalács-készítő mesterek, akik a Bécsen keresztül behozott keleti fűszerekkel ízesítették meg ezt a finom süteményt.
-
A mézeskalácsformákról:
A századok alatt a mézeskalács különféle formái és díszítései idővel jelképekké alakultak. A Magyarországon használt fából kifaragott formák és díszítések egyediek, más országokétól eltérőek. A mézeskalács készítő ezeket a formákat mindig maga faragta ki, mégpedig körtefából. Ezeket a formákat ütőfáknak nevezték, amik aztán a családon belül öröklődve apáról fiúra szálltak. Később az ütőformát a még ma is használt szaggatóforma váltotta fel. Sok mézeskalács ezekről a formákról kapta a nevét is, például mézes huszár, tükrös szív, karcagi korsó. Vásári ajándékként a legkedveltebbek voltak a szív, a huszár, a kard, a baba és a tányér formájú mézeskalácsok, az 1200-as évektől pedig már kolostorokban is készítették a kalácsokat, amelyek rendszerint vallásos jellegű figurákat ábrázoltak.
A kalácson levő díszítés a több száz év előrehaladtával mindig a kor divatja szerint változott, ilyenek voltak például a reneszánsz, barokk és rokokó motívumok. Míg a XVII. század mintái inkább bibliai témájúak voltak, a XIX. századra már elterjedtebbé váltak a világi témák, például szerelmi jelképek és gyermekjátékok.
-
Érdekesség:
A mézeskalács egykori értékét az is jelzi, hogy a korabeli források szerint Bethlen Gábor fejedelmet külön figyelmeztették, hogy ne felejtsen el mézeskalácsot küldeni a török vezéreknek barátságuk zálogaként.
-
A mézeskalácshoz fűződő népi hagyományok:
A mézeskalácshoz, mint szerelmi ajándékhoz, több hagyomány is fűződik. Ha a fiú mézeskalács szívet vitt választottjának, és a templom előtt adta át neki, az a szerelem érzésének kifejezését és egyben lánykérést is jelentett. Amíg a fiú a lánynak szívet vagy díszes babát adott, addig a fiú a lánytól kardot vagy mézeskalács huszárt kapott ajándékba.
Mézeskalács készítés Ligonierben
A hagyományos ligonieri mézeskalács-készítés évről évre a Valentin napot megelőző időszakban folyik, hogy az ünnepnapra már elkészüljenek vele. A csodaszépen kidíszített alkotásokat ugyanis nem csak a kellemes időtöltés miatt készítik. Ezekkel a kalácsokkal ajándékozzák meg a helyi magyar idősotthon lakóit.
Úgy gondolom, hogy ez egy nagyon kedves kifejezése a szeretetnek és az odafigyelésnek. A mézeskalácsok szív alakú formája is ezt a szeretetteljes gondoskodást jelképezi. Így a szeretetotthonban élő idősek még inkább érezhetik, hogy mennyire számon tartjuk őket, hogy gondolunk rájuk, hiszen a saját kezünk munkájával alkotunk számukra valami szépet és egyedit. A becsomagolt mézeskalácsokra üzenet is kerül, amin a kalácsajándékozás, mint magyar szokás szimbolikus jelentése és egy mottó olvasható. A mottó így szól: Szív küldi szívnek szívesen.
A mézeskalácsajándékozással tehát két jó célt is elérünk: kifejezzük szeretetünket és törődésünket azok iránt, akiknek erre olyan nagy szükségük van, s ezzel örömet okozunk nekik. Ugyanakkor azt is kifejezzük, hogy hová tartozunk: hogy magyarok vagyunk, és hogy ezt a magyar örökséget akarjuk továbbra is megőrizni. Szép példája ez annak, hogy az itt élők nem csak a nagy eseményeken és megemlékezéseken élik meg magyarságukat, hanem az életük kisebb jelentőségű alkalmain, akár egy ilyen egyszerű, kicsi, jelképes ajándék átadásának a formájában is, mint amilyen egy szépen kidíszített magyar mézeskalács.