Uruguayi íjászok a magyarok ellen

A siófoki íjászegyesület, a Magna Hungarica látogatása Montevideóban

/ Husztik Eszter /
husztik.eszter képe
Magyar örökségünk része az íjászat, amelyet őseink mesteri módon űztek. Különböző technikákat különböztet meg az utókor a fennmaradt források alapján. A Magna Hungarica egy siófioki íjászegyesület Kasza József vezetésével, amely lassan tíz éve táboroztat diákokat a Balaton körül.
ijaszat-oktatas-montevideomontevideo-ij-hunmontevideo-ijaszat-hunmontevideo-nyilak- hun

A Magyar Történelmi és Kulturális napok keretén belül látogattak el Uruguayba, itt tartózkodásuk alatt egy érdekes informatív megemlékezést tartottak október 6.- áról, amelynek az Uruguayi Magyar Otthon adott helyet. Íjászoktatásra is sor került a montevideói General Artigas katonai középiskolában, amelynek második és egyben utolsó szombat délelőttjén az Uruguayi Magyar Otthon tagjai is részt vettek.

Az esemény tíz órakor kezdődött bemelegítéssel. Kasza József és partnere Karg Viktória készségesen segítettek minden kezdőnek az íjak tartásában, a nyílvesszők behelyezésében. Jelen volt a La Tribu Arquería helyi íjásziskola, valamint az Uruguayi Magyar Otthon vállalkozó szellemű tagjai.

Két céltáblát helyeztek a pályára, amelyeket gyakorlás céljából kellett eltalálni. A céltáblák a gyakorlás során egyre messzebbre kerültek, így készítették fel a versenyzőket. Mikor mindenki kigyakorolta a helyes íjtartást és megérezte a kezéből kirepülő nyílvesszőt, egy bizonyos távolságot kijelölve megindult a verseny.

Először az uruguayi gyakorlók lőttek, majd a magyarok. Természetesen a versenyen nem az eredmény volt a lényege, hanem a részvétel. Sokan kiskoruk óta űzik ezt a mesterséget, voltak azonban, akik életükben először találkoztak az íjászat mesterségével.

Az oktatás sikerességéhez az is hozzá tartozik, hogy közös nyelv hiánya lévén az oktatók külön energiát fektettek abba, hogy mindenki megértse és ráérezzen a technikára. Kasza József azt is elárulta, hogy az uruguayi íjászat technikailag különbözik, így a sok éves tapasztalattal rendelkezőket is meg tudták lepni egy kis újdonsággal.

A jelképes verseny vetett véget a programnak, amely jó hangulatban zárult. Az oktatókat másnap, a közösségi ebéden is szeretettel várta a Magyar Otthon, amelynek keretében egy rövid megemlékezést tartottunk október 23.-áról. A két himnuszt és egy rövid beszédet hallgattunk meg az 1956-os eseményekről.